The Future Awards Africa 2018

The Future Awards Africa are a set of recognition awards of impact given by The Future Project (TFF) to young people, using their skills, talents, passion, zeals and interests to drive the African dream home. They are celebrated for their outstanding achievements,

The African dream, of course, is more than being the sought-after child at family meetings because you’re the child who made it; it’s giving Africa a voice and helping us secure a relevant space globally. Bolanle Olukanni and Tobi Bakare played host to 2018 edition of the awards and it was a beautiful night.

 

                                            Here are some of the faces at the event:

  

Here are the nominees and winners of the #TFAA2018.

Categories

Acting

  • Zainab Balogun (Winner)
  • Etomi Adesua
  • Alex Ekubo
  • Bisola Aiyeola
  • Maryam Booth

Advocacy

  • Charles Odili
  • Hauwa Ojeifo
  • Samira Sanusi
  • Gospel Martins
  • Uche Kenneth (Winner)

Agriculture

  • Abdulfatah Sadiq
  • Abubakar Sadiq Falalu
  • Jesse Osiobe
  • Oluwafemi Aliu
  • Ayodele Sipasi Olalekan (Winner)

 

Business

  • Ladipo Lawani
  • Sunkanmi Ola
  • Chidi Ajaere (Winner)
  • Ronke Bamisedun
  • Mohammed Jammal

 

Comedy

  • Samuel ‘Broda Shaggi’ Perry
  • Gloria ‘Maraji’ Oloruntobi
  • Mark Angel (Winner)
  • Lasisi Elenu
  • Adeyela ‘Omo Ibadan’ Adebola

 

Creativity

  • Ken Nwadiogbu
  • Kingsley Ayogu
  • Ayobola Kekere-Ekun (Winner)
  • Haneefa Adam
  • Uche Ugo

 

Fashion

  • Tosin ‘Style-Infidel’ Ogundadegbe (Winner)
  • Ozinna Anumudu
  • Papa ‘Maxivive’ Oyeyemi
  • ‘Emmy Kasbit’ Emmanuel Okoro
  • Amy Akudo ‘Shekudo’ Iheakanwa

 

Journalism

  • Hannah Ojo
  • Linus Unah (Winner)
  • Kemi Busari
  • Festus Iyorah
  • Taiwo Adebulu

 

Music

  • Damini ‘Burna Boy’ Ogulu
  • Simisola Bolatito Ogunleye (Winner)
  • Niniola Apata
  • Folarin Falz Falana
  • Adekunle Gold
  • Adewale ‘Mayorkun’ Mayowa Emmanuel

 

New Media

  • Nkechi (Ink) Eze
  • Hope Obeten
  • Fisayo Fosudo
  • John Obidi (Winner)
  • Chidi Okereke

 

On-Air Personality (Radio)

  • Awazi Angbalaga
  • Sophia Anidugbe
  • Cassandra George
  • Foluwake ‘Folu Storms’ Ogunkeye (Winner)
  • Paul McPetros

 

On-Air Personality (TV)

  • Tomike Alayande
  • Idia Aisien
  • Olive Emodi (Winner)
  • Victor Mathias
  • Osasu Igbinedion

 

Photography

  • Tope ‘Horpload’ Adenola
  • Emmanuel Oyeleke (Winner)
  • Damilola Onafuwa
  • Chidi ‘Lex Ash’ Ashimole
  • Fati Abubakar

 

Technology

  • John Oke
  • Adegoke Olubusi
  • Tito Ovia and Dimeji Sofowora
  • Odunayo Eweniyi, Joshua Chibueze, Somtochukwu Ifezue (Winner)
  • Obi Omile Jr.
  • Uchechukwu Emmanuel, Esumeh Aaron, Godwin Nwangele, Udeh Isaac Nnaemeka, and Kingsley Okereke

Screen producer

  • Nadine Ibrahim (Winner)
  • Faraday Okoro
  • Michael Psalmist Akinrogunde
  • Adelapo ‘Lowladee’ Adeleke
  • Noni Salma

 

Sports

  • Tobi Amusan
  • Evelyn Akator
  • Ahmed Musa (Winner)
  • Thursdaline Peters
  • Ndidi Wilfred

 

The Future Awards Africa Prize & the University of Sussex for Education
  • Lubem Mtile
  • Wole Adedoyin
  • Brenda McWilson
  • Itodo Anthony (Winner)
  • Gideon Olanrewaju

 

Professional Service

  • Uche Okafor
  • Chinwe Egwim
  • Catherine Kemi Onabanjo
  • Mavi Mudiaga-Erhueh
  • Temi Marcella Awogboro (Winner)

 

Public Service

  • Dami Ajayi
  • Ebenezer Wikina
  • Dr. Betta Edu
  • Rukayat Mope Azeez-Lawal
  • Daniel Philemon Saredau (Winner)

 

Prize of the Year

  • Nemitari Ajienka
  • Samson Itodo (Winner)
  • Davido
  • Dr. Mahmoud Maina
  • Tomi Adeyemi

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.